Gündem

Balıkesir Çöpü enerjiye dönüşecek

Çöplerin düzenli depolanarak doğaya zarar vermesini önlemek amacıyla Katı Atık Aktarma İstasyonları kurmaya devam eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Savaştepe ilçesine kazandırdığı istasyon sayesinde ayda 600 ton evsel atığı yönetmeliklere uygun şekilde bertaraf ederek elektriğe dönüştürecek.

Balıkesir’i sadece bugüne değil geleceğe de hazırlama düsturuyla hareket eden Büyükşehir Belediyesi, vahşi depolama alanlarının kapatılmasının ardından ilçelerin çöplerini Katı Atık Aktarma İstasyonlarında topluyor. Bu sayede çöpler çevre dostu bir şekilde toplanarak toprak, hava ve su kirliliğinin önüne geçiliyor. Ayrıca katı atıkların taşınmasını daha ekonomik hale getiren transfer istasyonlarını da ihtiyaç duyulan bölgelere kurmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, 13 Katı Atık Transfer İstasyonu ile 20 ilçeye hizmet veriyor.

DÖNGÜSEL EKONOMİYE KATKI

Geçtiğimiz günlerde Savaştepe ilçesinde istasyon kurulumunu tamamlayan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, ilçenin çöplerini şehir merkezindeki Katı Atık Düzenli Depolama Sahasına taşıyarak günde 20 ton, ayda ise 600 ton evsel atığın yönetmeliklere uygun şekilde bertaraf edilmesini sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi, bertaraf işlemi sırasında ortaya çıkan metan gazından elektrik enerjisi üreterek döngüsel ekonomiye katkı sağlıyor.

Başa dön tuşu